Darbo Saugumas

This page was last updated on: 2023-12-14

Rašytinė darbo sutartis

Darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarim

Kiekvienoje darbo sutartyje šalys privalo sulygti dėl būtinųjų sutarties sąlygų: darbuotojo darbovietės (įmonės, įstaigos, organizacijos, struktūrinio padalinio ir kt.), darbo funkcijų, t. y. dėl tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbo arba tam tikrų pareigų ir dėl darbo apmokėjimo sąlygų. Šalių susitarimu gali būti sulygstama ir dėl kitų darbo sutarties sąlygų, jeigu darbo įstatymai, kiti norminiai teisės aktai arba kolektyvinė sutartis nedraudžia jas nustatyti.

Darbo sutartis turi būti sudaroma raštu pagal pavyzdinę formą. Jei asmuo pradėjo dirbti pagal žodinę sutartį, darbo sutartis yra laikoma galiojančia ir turi būti įforminta raštu. Rašytinė darbo sutartis sudaroma dviem egzemplioriais. Vienas pasirašytas darbo sutarties egzempliorius įteikiamas darbuotojui, kitas lieka darbdaviui. Darbo sutartis tą pačią dieną įregistruojama darbo sutarčių registravimo žurnale. Ne vėliau kaip prieš darbo pradžią kartu su antruoju darbo sutarties egzemplioriumi darbdavys įteikia darbuotojui pastarojo tapatybę patvirtinantį dokumentą (darbo pažymėjimą). Darbo sutarties pavyzdinę formą, registravimo taisykles, taip pat darbuotojo tapatybę patvirtinančio dokumento formą, jo išdavimo, nešiojimo bei pateikimo kontroliuojančioms institucijoms tvarką nustato Vyriausybė. Darbo sutartis, kuri nėra rašytinės formos ar kurioje trūksta įdarbinimo duomenų (nėra privalomos informacijos) yra laikoma negaliojančia.

Darbo kodeksas pakeistas pagal ES direktyvą 2019/1152 dėl skaidrių ir nuspėjamų darbo sąlygų. Yra papildomų darbo santykių aspektų, apie kuriuos, prieš pradėdamas dirbti, darbuotojas turi būti informuotas raštu. Čia, be kita ko, įeina: bandomojo laikotarpio trukmė ir sąlygos; darbo sutarties nutraukimo tvarka; viršvalandžių nustatymo ir apmokėjimo tvarka ir, jei taikoma, darbo grafiko (pamainų) derinimo tvarka; teisė į mokymo paslaugas, jei jas suteikia darbdavys.

Šaltiniai: Lietuvos Respublikos darbo kodekso (2016) §32-34 ir 41-44 straipsniai

Terminuotosios darbo sutartys

Darbo sutartys gali būti terminuotos ir neterminuotos. Darbo sutartis paprastai sudaroma neapibrėžtam laikui (neterminuota).

Neleidžiama sudaryti terminuotos darbo sutarties, jeigu darbas yra nuolatinio pobūdžio, išskyrus atvejus, kai tai nustato įstatymai arba kolektyvinės sutartys. Pagal 2017 m. pataisytą Darbo kodeksą, galima sudaryti fiksuotą darbo sutartį nuolatinėms pareigoms, tačiau tokios sutartys neturi viršyti 20 % visų su įmone sudarytų darbo sutarčių.

Terminuota darbo sutartis gali būti sudaroma tam tikram laikui arba tam tikrų darbų atlikimo laikui, bet ne ilgiau kaip penkeriems metams. Sezoninė darbo sutartis sudaroma sezoniniams darbams atlikti. Sezoniniais vadinami darbai, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų dirbami ne visus metus, o tam tikrais periodais (sezonais), ne ilgesniais kaip aštuoni mėnesiai (vienas po kito einančių dvylikos mėnesių laikotarpiu), ir yra įtraukti į sezoninių darbų sąrašą. Sezoninių darbų sąrašą, sezoninėsdarbo sutarties sudarymo, pakeitimo ir nutraukimo, taip pat darbo ir poilsio laiko ir darbo apmokėjimo ypatybes remdamasi šiuo Kodeksu nustato Vyriausybė.

Laikinoji darbo sutartis yra darbo sutartis,sudaryta ne ilgesniam kaip dviejų mėnesių laikui. Laikinosios darbo sutarties sudarymo pagrindus (aplinkybes, kurioms esant gali būti sudaroma laikinoji darbo sutartis), tokios sutarties pakeitimo ir pasibaigimo, taip pat laikinųjų darbuotojų darbo ir poilsio laiko ypatybes nustato Vyriausybė.

Jeigu darbo sutarties terminas pasibaigė, o darbo santykiai faktiškai tęsiasi ir nė viena iš šalių iki pasibaigiant terminui nepareikalavo jos nutraukti, laikoma, kad sutartis pratęsta neapibrėžtam laikui. Jeigu darbo sutartis, pasibaigus jos terminui, nepratęsiama arba nutraukiama, bet nepraėjus vienam mėnesiui nuo jos nutraukimo dienos su atleistu iš darbo darbuotoju vėl sudaroma terminuota darbo sutartis tam pačiam darbui, tai darbuotojo reikalavimu tokia sutartis pripažįstama sudaryta neapibrėžtam laikui.

Pagal pataisymą, į įdarbinimo sutarties tipus, išvardytus Darbo kodekse, įeina neterminuota darbo sutartis; fiksuota darbo sutartis; laikina darbo sutartis; nulio valandų darbo sutartis; darbo sutartis už projektinį darbą; bendro darbo sutartis; darbo sutartis su keliais darbdaviais; stažavimosi darbo sutartis; ir sezoninio darbo sutartis.

Pagal ankstesnes sąlygas, maksimali fiksuotos sutarties trukmė buvo 5 metai, tačiau pagal pataisytą Darbo kodeksą, maksimali trukmė buvo sumažinta iki 2 metų. Dar yra keletas trukmės nustatymo išimčių ir kai trukmė yra 5 metai.

2020 m. pakeisto Darbo kodekso 41 straipsnio 4 dalis leidžia darbdaviams sudaryti neribotą skaičių terminuotų darbo sutarčių su darbuotoju, jeigu toks darbuotojas laikinai dirba laisvoje darbo vietoje, kuri turėtų būti užimta viešo konkurso būdu.

Šaltiniai: Lietuvos Respublikos darbo kodekso (2016) §66-110 straipsniai

Išbandymas sudarant darbo sutartį

Sudarant darbo sutartį, šalių susitarimu gali būti sulygstamas išbandymas. Jis gali būti nustatomas norint patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, taip pat stojančiojo dirbti pageidavimu – ar darbas tinka darbuotojui. Išbandymo terminas negali būti ilgesnis kaip trys mėnesiai. Į išbandymo terminą neįskaitomi laikotarpiai, kai darbuotojas nebuvo darbe.

Darbo kodeksas pakeistas pagal ES direktyvą 2019/1152 dėl skaidrių ir nuspėjamų darbo sąlygų. Jeigu terminuota darbo sutartis sudaroma trumpesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, bandomasis laikotarpis turi būti proporcingas sutarties terminui ir atitinkamai trumpesnis nei trys mėnesiai.

Per išbandymo terminą darbuotojas turi teisę nutraukti darbo sutartį, apie tai raštu įspėjęs darbdavį prieš tris dienas. Jei darbdavys pripažino, kad išbandymo norint patikrinti, ar darbuotojas tinka pavestam darbui, rezultatai nepatenkinami, jis iki išbandymo termino pabaigos gali atleisti darbuotoją iš darbo, apie tai raštu įspėjęs darbuotoją prieš tris dienas, ir nemokėti jam išeitinės kompensacijos.

Teisės aktai nenumato skirtingų išbandymo laikotarpių skirtingoms dabro kategorijoms. Šalys turi teisę susitarti dėl trumpesnio išbandymo laikotarpio nustatymo.

Išbandymas norint patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, nenustatomas priimant į darbą asmenis:

1) iki aštuoniolikos metų;

2) pareigoms konkurso arba rinkimų būdu, taip pat išlaikiusius kvalifikacinius egzaminus pareigoms eiti;

3) darbdavių susitarimu perkeliamus dirbti į kitą darbovietę;

4) kitais darbo įstatymų nustatytais atvejais.

Šaltiniai: Lietuvos Respublikos darbo kodekso (2016) §36 straipsniai

Nuostatos ir įdarbinimo sąlygos

  • Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (2016), paskutinį kartą redaguotas 2017 metais / Labour Code 2016, last amended in 2017
Loading...