Lygių Galimybių Įgyvendinimas

This page was last updated on: 2023-12-14

Teisėtas darbo užmokestis

Remiantis LR darbo kodeksu, vyrams ir moterims už tokį pat ar lygiavertį darbą mokamas vienodas darbo užmokestis. LR Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas reglamentuoja, jog darbdavys, vykdydamas pareigą įgyvendinti lygias moterų ir vyrų teises darbe, privalo už tokį pat ar vienodos vertės darbą mokėti vienodą darbo užmokestį.

Darbdavys, priimdamas asmenį į darbą, privalo įgyvendinti lygias galimybes, neatsižvelgdamas į lytį, rasę, tautybę, kalbą, kilmę, socialinę padėtį, tikėjimą, įsitikinimus ar pažiūras, amžių, lytinę orientaciją, negalią, etninę priklausomybę ar religiją.

Šaltiniai: Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (2016), §26 ir 140 straipsnis; LR Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas (1998) §5(3) straipsnis, paskutinį kartą redaguotas 2012 metais; LR lygių galimybių įstatymas (2003) §7(5), paskutinį kartą redaguotas 2008 metais

Nediskriminavimas

LR Konstitucijoje numatyta, jog įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs. Taip pat žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.

Darbo kodekse dar labiau praplėstas draudžiamos diskriminacijos atvejų sąrašas, nustatant lygybę, nepaisant lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, etninės tapatybės, pilietybės ir socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, religijos, santuokinės ir šeiminės padėties, amžiaus, įsitikinimų ar nuomonių, negalios bet kokiu darbdavio ir darbuotojo santykių atveju, sveikatos būklės, ketinimo turėti vaiką, narystės politinėje partijoje, profesinėje sąjungoje ar asociacijoje, taip pat įtraukti veiksniai, nesusiję su darbuotojo profesinėmis savybėmis. Darbuotojų negalima diskriminuoti jų darbo sutarties arba darbo laiko būsenos pagrindu.

Darbdavys privalo; 1. samdydamas taikyti vienodus atrankos kriterijus ir sąlygas; 2. sudaryti vienodas darbo sąlygas, galimybes kelti kvalifikaciją, siekti profesinio tobulėjimo, persikvalifikuoti, įgyti praktinės darbo patirties, taip pat užtikrinti vienodas išmokas; 3. taikyti vienodus darbo įvertinimo ir atleidimo iš darbo kriterijus; 4. mokėti vienodus atlyginimus už tokios pačios vertės darbą; 5. užtikrinti, kad darbuotojas nepatirs priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ar nurodymų diskriminuoti darbo vietoje, taip pat nebus persekiojamas ir bus apsaugotas nuo priešiško elgesio ar neigiamų pasekmių, jeigu pateiks skundą dėl diskriminacijos ar dalyvaus byloje dėl diskriminacijos; 6. imtis atitinkamų priemonių, kad neįgalieji galėtų įsidarbinti, dirbti, siekti karjeros ar mokytis, įskaitant tinkamų darbo sąlygų užtikrinimą, jeigu tokios priemonės neadekvačiai neapsunkina darbdavio įsipareigojimų.

Tačiau anksčiau darbo kodekse nebuvo tiesiogiai taikoma lygybės išlyga. Šis principas, veikiau, buvo taikomas tik sprendžiant darbo ginčus, kylančius, jei darbo santykių nereglamentuoja darbo įstatymai ir norminiai aktai ir kai jiems netaikomos kitų teisės šakų, reglamentuojančių panašius santykius, nuostatos.

LR Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas draudžia bet kokią tiesioginę ar netiesioginę diskriminaciją, priekabiavimą ar seksualinį priekabiavimą ar nurodymus tiesiogiai ar netiesiogiai diskriminuoti asmenį, remiantis jo (jos) lytimi.

LR lygių galimybių įstatymas numato lygias galimybes darbe, neatsižvelgiant į lytį, rasę, tautybę, kalbą, kilmę, socialinę padėtį, tikėjimą, įsitikinimus ar pažiūras, amžių, lytinę orientaciją, negalią, etninę priklausomybę ar religiją. Šis principas taikomas visose stadijose – ieškant darbuotojų, samdant juos, mokant darbo užmokestį.

Šaltiniai: Lietuvos Konstitucijos 29 straipsnis, paskutiniai pakeitimai 2006 m .; Darbo kodekso 2016 26, 70, 75, 140 ir 168 straipsniai su paskutiniais pakeitimais; 1998 m. Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas, paskutinį kartą iš dalies pakeistas 2012 m .; Lygių galimybių įstatymas, paskutinį kartą iš dalies pakeistas 2008 m .; 1968 m. Baudžiamojo kodekso 169 straipsnis su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m

Lygiavertės moterų galimybės darbe

LR Darbo kodeksas nenumato jokių darbo ekonomikos sektorių ar darbo rūšių, kurių ngalėtų dirbti moteris. Remiantis Konsitutcija, Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju.

šaltiniai: Lietuvos Konstitucijos 48 straipsnis, paskutiniai pakeitimai 2006 m

Teisės aktai, užtikrinantys lygių teisių įgyvendinimą

  • Lietuvos Respublikos Konstitucija (1992) / Constitution of Lithuania 1992, last amended in 2006
  • Civilinis kodeksas (1968), paskutinį kartą redaguotas 2014 metais / Criminal Code 1968, last amended in 2014
  • LR lygių galimybių įstatymas (2003), paskutinį kartą redaguotas 2008 metais / Equal Opportunities Act 2003, last amended in 2008
  • LR Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas (1998), paskutinį kartą redaguotas 2012 metais/ Equal Opportunities Act for Women and Men 1998, last amended in 2012
  • Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (2016), paskutinį kartą redaguotas 2017 metais / Labour Code 2016, last amended in 2017
Loading...