Lietuvos lyčių darbo užmokesčio skirtumai yra įvairūs ir plačiai skiriasi

Šis didžiausias skirtumas rastas yra 31 % vyrų darbo grupės mokslo, inžinerijos ir sveikatos jaunesnieji specialistai naudai. Mažiausia nustatytas moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo yra 1 % vyrų užsiėmimas grupei, šiukšlių ir kitų pagalbinių darbuotojai naudai.

Lietuvoje dvi darbo grupes Rodyti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo moterų (vadovės, vyresniųjų pareigūnų ir teisės aktų leidėjai ir administracinių ir komercinių vadovų) naudai, ir tai yra gana didelės, t. y. 16 ir 13 % atitinkamai. Kitose aštuoniose grupėse atlyginimus vyrams yra didesnė. Tai tiesiog lygiu office sekretorių ir į tradicines pramonės šakas, kalnakasybos ir transporto, kad darbo užmokesčio lygių vyrų ir moterų yra panašus (4-5 % skirtumas tik).

Bendras vidutinis moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas ištirtas profesinių grupių yra 16 %. Nacionalinį vidurkį, sudarė su 2013 m. Eurostatas duomenis, rodo moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo 13,3 %. Šis skirtumas tarp dviejų sudėtinių vidurkiai rodo, kad atsižvelgiant į įvairią padėtį yra gana atstovas Lietuvos darbo rinkos diapazoną ir paskirstymo ir užmokesčio skirtumų dėl lyties.

Iš kur atsiranda lyčių darbo užmokesčio skirtumas?

Šis skirtumas yra apibrėžiamas kaip nevienodas užmokestis už darbą vienodos vertės, kuris atliekamas su pačiu įgūdžius ir kvalifikaciją. Šio darbo užmokesčio skirtumo rezultatai iš lyčių segregacija požiūrius bei įpročius. Šie požiūriai ir praktikos sustiprinti nevienodo vystymosi galimybes vyrams ir moterims, taip pat nepagrįstas atlygis per profesinių grupių ir profesijų. Atminkite, kad lyčių darbo užmokesčio skirtumai parodyti žemiau yra ištirti pagal verslą ir profesijas.

1 lentelė. Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo didelis okupacijos grupių Lietuvoje

Pareigos Vyras Moteris Iš viso Lyčių darbo užmokesčio skirtumas
  Vidutinis bendras darbo užmokestis (€/val.) Vidutinis bendras darbo užmokestis (€/val.) Vidutinis bendras darbo užmokestis (€/val.) % Skirtumas
Generaliniai direktoriai, vyresnieji pareigūnai ir teisės aktų leidėjai 3.72 4.33 4.03 -16%
Administracijos ir komercijos vadovai 4.97 5.59 5.28 -13%
Produkcijos ir specializuotų paslaugų vadybininkai 5.73 4.54 5.14 21%
Mokslo ir inžinerijos specialistai 4.57 3.15 3.86 31%
Mokslo ir inžinerijos  bei jaunesnieji sveikatos priežiūros specialistai 3.77 2.78 3.28 26%
Skaičių ir medžiagų registravimo tarnautojai 2.8 2.7 2.75 4%
Asmens priežiūros ir apsaugos darbuotojai 2.41 1.94 2.18 20%
Kasybos, statybos, pramonės ir transporto darbininkai 1.9 1.81 1.87 5%
Stacionariųjų įrenginių ir mašinų operatoriai bei surinkėjai 2.67 2.02 2.35 24%
Šiukšlių darbuotojai ir kiti pagalbiniai darbuotojai 1.78 1.75 1.76 1%

Šaltinis: ES SILC 2013 Statistiniai duomenys.

Šis skirtumas buvo gautas lytį bendrasis vidutinis darbo ir dalijant į susidariusį skirtumą lyginant vyrų vidutinis darbo užmokestis. Visų profesinių grupių lentelėje yra ne mažiau kaip 10 pastabas dėl moterų ir vyrų respondentų.

Kas yra WITA-lyčių darbo užmokesčio skirtumų projektas?

Su novatoriškomis priemonėmis prieš moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo – WITA VVG (sausio 2015 - 2016 m. gruodžio) tikslas – įnešti svarų indėlį mažinant didelį ir ilgalaikį moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą. Tai tapo įmanoma Europos Komisijos pažangos programos veiksmų dotacijos nr. 4000004929. viena iš veiklų yra palyginti vyrų ir moterų darbo užmokesčio lygio darbuotojų grupėms ir išleidimo rezultatus paskelbti nacionalinės WageIndicator svetainėse visus 28 ES valstybėse narėse ir Turkijoje, taip pat sklaidos nors spaudai.

Daugiau informacijos apie WITA projektą

http://www.wageindicator.org/main/Wageindicatorfoundation/projects/wita-gpg

Daugiau informacijos apie lyčių užmokesčio skirtumus Lietuvoje  Mysalary.lt

http://www.mysalary.lt/pagrindinis/atlyginimas/vienodas-mokejimas

loading...
Loading...